Bakır Coronavirüsünü Öldürüyor, Öyleyse Neden Bakır Kullanılmıyor?

  Facebookta Paylaş   Twitterda Paylaş  Linkedinde paylaş

 Bakır Coronavirüsünü Öldürüyor, Öyleyse Neden Bakır Kullanılmıyor?

 Bakır Temas Halinde Coronavirüsünü Öldürür, Öyleyse Neden Bakır Her Yerde Değil?

SARS-CoV-2'nin bir katili olarak bakırın onayı yeni olsa da, bakırların binlerce yıl boyunca mikroplara karşı ölümcül olduğunu biliyoruz - mikropları bilmeden çok önce.

New England Journal of Medicine'de yayınlanan yakın tarihli bir raporda , bize bakırın temasta mikropları öldürmesi hakkında ki mucizevi gücünü hatırlatıyor. Çalışma, bakır bir yüzey üzerinde dört saat sonra tespit edilebilir miktarda SARS-CoV-2 virüsü bulamadı. Bunu plastikte üç gün, paslanmaz çelikte iki gün ve kartonda bir gün süren virüsle karşılaştırın.

Unutulan Bir Tarih Dersi

Mısır ve Babil'in eski ordularında, askerler bronz (bakır ve kalay) kılıçlarını yaralara kazımanın enfeksiyonu azaltacağını buldular. Hindistan'da su, hastalıkları önlemek için bakır kaplarda saklandı.

19. yüzyılda bir doktor, Paris'teki bakırhane tesisindeki hiçbir işçinin bakteriyel bir hastalık olan kolera olmadığını fark etti. Kolera dalgaları Paris'te büyüyor, binlerce kişiyi öldürüyor ve şehir hastanelerini dolduruyordu. Bakır ve bakır alaşımlarıyla da çalışan kuyumcular ve kazan üreticileri de kurtuldu. 1865 yılında kolera, yüzde 0,37 oranında toplam 1,677,000 nüfustan 6,176 Parisliyi öldürdü. Bakır ile temas edenlerin sadece 45'i hastalığa yüzde 0.05 oranında yenik düştü.

Amip, bakteri veya virüs gibi hastalığa neden olan mikropların varlığını, bakır üzerinde hayatta kalamama bulguları izlendi. Hastane ortamlarında yaygınlaşan ve her kimyasal, antibakteriyel ilaç veya antiviral tedaviye karşı geçirimsiz olan süper tehlikeli bile HAI olarak adlandırılan korkutucu hastalık sınıfına veya sağlıkla ilişkili enfeksiyonlara dahil olan patojenlerin bile, kriptonitleri vardır. Dr.Cassandra Salgado tarafından 2013 yılında yapılan bir araştırma , bakır kaplı yüzeyleri olan üç yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) HAI oranlarının standart YBÜ'lere göre yüzde 58 daha düşük olduğunu bulmuştur.

Bakır Nasıl Öldürülür

Temas yoluyla öldürme. Bakırın temaslı öldürülmesindeki geçici olaylar gösterilir. A: Bakır yüzeyinde çözünür ve hücre hasarına neden olur. B: Bakır ve diğer stres olaylarından dolayı hücre zarı yırtılır, bu da membran potansiyeli ve sitoplazmik içerik kaybına yol açar. C: Bakır iyonları, daha fazla hücre hasarına neden olan reaktif oksijen türlerinin oluşumunu indükler. D: Genomik ve plazmid DNA bozunur. 

Eser miktarda bakır, kollajeni çapraz bağlamak, melanini sentezlemek ve oksidatif hasara karşı savunmak için çeşitli kimyasallarda işlev gördüğü canlı organizmaların çoğu için gereklidir. Öte yandan, bakırın indirgenme-oksidasyonu veya redoks özellikleri de hücre hasarına neden olabilir. 

Yoğun bakım ünitesindeki bakır kaplı yüzeyler daire içinde gösterilmiştir. Bakır kaplamanın bir çalışmada HAI veya sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonları yüzde 58 oranında azalttığı bulunmuştur. 

 

TABLO 1. Bakır Yüzeylerde Mikropların Öldürülmesi

 Bakır yüzeyler ile mikropların temasla öldürülmesi

Türler

Öldürme Süresi

Salmonella enterica

4 s

Campylobacter Jejuni

8 saat

Escherichia coli O157

65-75 dk

MRSA

45 dk

EMRSA-1

60 dk

EMRSA-16

90 dk

Listeria monocytogenes

60 dk

Tüberküloz

5 ila 15 gün

Candida albicans

60 dk

Klebsiella pneumoniae

60 dk

Pseudomonas aeruginosa

180 dk

Acinetobacter baumannii

180 dk

MRSA

180 dk

İnfluenza A virüsü (H1N1)

6 saat

C. difficile bitkisel hücreler ve sporlar

24-48 s

C. difficile bitkisel hücreler

30 dk

C. uykuda sporlardifficile

3 saat içinde etkilenmez

C. difficile çimlenme sporları

3 s

Pseudomonas aeruginosa

120 dk

Escherichia coli

1 dakika

Acinetobacter johnsonii

Birkaç dakika

Pantoea stewartii

1 dakika

Pseudomonas oleovorans

1 dakika

Staphylococcus warnerii

Birkaç dakika

Brachybacterium conglomeratum

Birkaç dakika

Aspergillus flavus

120 saat

Aspergillus fumigatus

> 120 saat

Aspergillus Nijer

> 576 saat

Fusarium culmonium

24 saat

Fusarium oxysporum

24 saat

Fusarium solani

24 saat

Penicillium crysogenum

24 saat

Candida albicans

24 saat

Enterococcus hirae

90 dk

Farklı Enterococcus spp.

60 dk

Candida albicans

5 dakika

Saccharomyces cerevisiae

30 saniye 

Öyleyse neden Bakır Her Yerde Değil?

Coronavirüs çağında neden her hastane veya restoran yüzeyinin bakırla kaplanmadığını merak ediyorsunuz? Kapı tokmağı, tuvalet, acil servis, hastane, restoran ve diğer yerlerdeki her mutfakta yemek hazırlama yüzeylerine kadar.

Pirinç kapı düğmelerinin üzerlerinde kalan herhangi bir virüsü öldürmedeki etkinliği üzerine bir araştırma , paslanmaz çelik Bakır Geliştirme Derneği tarafından 2009 yılında dezavantajlı olarak yayınlandı. Çoğunlukla göz ardı edildi.

Hastanelerin yavaş tepki vermesinin birkaç nedeni vardır.

Bakır ucuz değildir. Bakır borular hırsızlığı önlemek için şantiyelerde kilitlenmelidir. Hurda metal tedarikçileri, 30 TL\kg 'dan bakır ve 4,60 TL\kg alüminyum satın almaktadır. Afrika'da kullanılan telefon teli (bakırdan yapılmış) gizemli bir şekilde kaybolmaya devam etti, ancak yerel pazarlarda bolca bakır takı görüldükten sonra çözülen bir gizem.

Bakırın bakımı zordur. Bakır, kolay ve hızlı bir şekilde yeşilimsi bir bakır oksit patini kazanır. Bu, mikrobik ölümcüllüğünü azaltmıyor gibi görünse de, tesis yöneticilerinin yüzeyi parlak bir bakır tercih ettiği için devamlı ovma gereksinimi duyuyor. Yani, bakır için daha yüksek bakım faturaları var. Paslanmaz çelik (aldatıcı) temiz görünümlüdür ve hiçbir ovma veya bakım gerektirmez.

Paslanmaz çelik hastanelerin parlak yıldızı olabilirdi, fakat onu hastane ekipmanları için ezen bir malzeme vardı PLASTİKLER. Ucuzdu. Herhangi bir renkte herhangi bir şekle kalıplanabilirdi ve her yerdeydi. Birbiri ardına yapılan çalışmalar, plastiğin hastalık bulaştırma ihtimalinin çok yüksek olduğunu gösterdi fakat bizler görmezden geldik.

Bakırın zehirli olduğuna dair sürekli bir algı, malzemeyi geri tutuyor olabilir. Eser miktarda bakır çoğu organizma için hayati olmakla birlikte, belirttiğimiz gibi, büyük miktarlar zehirli olabilir. Bakır sülfat fungisit olarak kullanılır ve bir gramın  (11 mg / KG) insanlar için zehirli olduğu bulunmuştur. Ama biraz bakır büyük organizmalara zarar vermez. Sağlıklı insanlar biraz fazla bakırı kaldırabilir (Wilson hastalığı olanlar dışında, bakırın vücuttan atılmaması ve toksik bakır seviyeleri ile sonuçlanan karaciğer ve beyin de  ki resesif bir genetik bozukluktur)

Bazıları bakır tencere için endişeleniyor. Bakır, reaksiyona neden olacak ve bakır bileşikleri ve iyonları oluşturacak olan domates gibi asidik yiyeceklerle doğrudan temas etmemelidir, ancak çoğu bakır tencere başka bir metal veya şeffaf bir kaplama ile kaplanmıştır.

"

Bakırın, tıpkı temasta diğer mikropları öldürdüğü bilindiği gibi, COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2'yi öldürdüğü kanıtlanmıştır.

Burak YAŞAR

Burak YAŞAR

İş hayatına İspanyol bir seramik hammadde tedarikçisinde adım attım. Sonrasında aynı sektörde ki İtalyan bir başka firmada Türkiye temsilcisi olarak görev aldım ve bu süreçte İtalya da çalışma fırsatı buldum. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletine taşındım ve 4 yıl MEP ve Enerji Mühendisi olarak çalıştıktan sonra ülkeme geri dönüş yaptım.

Yorum

Leave a comment