Banyolarımızda Su Tasarruf Sistemleri

  Facebookta Paylaş   Twitterda Paylaş  Linkedinde paylaş

Banyolarımızda Su Tasarruf Sistemleri

Banyolarımızda Su Tasarruf Sistemleri

Enerji kaynaklarının %40'ının binalar tarafından tüketildiği gerçeği ile yenilenebilir enerji kullanan ve az enerji tüketen, yüksek performans sağlayan bina tasarımları büyük önem taşımaktadır .

Gri su olarak ifade ettiğimiz suyu tanımlayacak olursa; küvet, duş, banyo lavabosu, çamaşır makinesi ve çeşmelerden gelen sudur. Ayrıca soğutma ekipmanları ve klimalardan gelen yoğuşma suyu, sıcak küvet, havuz ve çeşme, sarnıç ve drenaj suları da gri sudur. Gri su minimum miktarda kirlilik içerir. Bu yüzden, bazı peyzaj uygulamalarında yeniden kullanılabilir. Bu konu kamu sağlığı yetkilileri tarafından hala tartışılıyor olsa da, gri suyun geri kullanımının sebep olduğu herhangi bir hastalığa rastlanmamıştır. Siyah su da gri su da insanların uzak durması gereken patojenler içerir ama siyah su, su kaynaklı hastalıkların bulaşması konusunda çok daha yüksek risk taşır.

"Küresel ısınma, iklim değişikliği, çevre kirliliği, fosil yakıtların hızla azalması ve buna bağlı olarak enerji fiyatlarının gün geçtikçe artmasıyla yenilenebilir enerji günümüzde oldukça önemli bir konu olmuştur."

Los Angeles evden tasarruf edilen gri suyun %13-65'ini tarımsal sulama için tekrar kullandı. Brezilya'da bir konut hane halkı işlenmiş grey suyu tuvalet sifonu için kullanarak su tüketimini yaklaşık %29-35 oranında azaltmıştır. Malezya'da su tüketiminin %67'si ev içi kullanım içindir ve greywaterın tuvalet için yeniden kullanılır hale gelmesi ile su talebinde %30 tasarruf sağlamaya çalışmaktadır. Gri su tesislerinin işletme oranı Güney Kore'de iki yüz milyon tondur ve talebin % 26,5 sını karşılayabilmektedir. Evlerimizde kullanabileceğimiz hazır şekilde dizayn edilmiş sistemler mevcuttur. Fakat bu sistemler mevcut binalar için idealdir. Yeni yapılacak binalarda bu sistem duvara gömülü olarak yapılabilmektedir.

Bu sistem için nelere ihtiyacımız var?

Çoğu evlerde lavabolarımızın altında dolap vardır. Bu dolaplarımızı küçük pompalar için rahatlıkla kullanabiliriz ya da aşağıdaki resim gibi modern tasarımlar ile sistemimizi yaratabiliriz. İhtiyacımız olan pompa gereksinimleri şu şekildedir;

 • Giriş Sayısı                                    3
 • Giriş iç Çapları                              40 mm
 • Tavsiye Edilen Çıkış Boru Çapı        32 mm
 • Motor Gücü                                  400W
 • Voltaj                                          220-240V/50Hz
 • Elektrik Klasmanı                          1
 • IP Klasmanı                                 IP44
 • Maksimum Yatay Mesafe               50 m
 • Maksimum Dikey Mesafe               5 m
 • Maksimum Elektrik Tüketimi          1,7 A
 • Maksimum Su Sıcaklığı                  40 °C (max 5 dk 75 °C)

Bu tür sistemler evlerde ihtiyaç olduğu kadar toplu mekanlarda da vardır. Özellikle erkek tuvaletlerinde pisuvar diye tabir ettiğimiz fikstürler mevcuttur. Bu sistemlerde su tankı olmadığı için pompa sistemler kullanılamamaktadır. Peki, bunun için neler yapabiliriz. Bu noktada biraz daha yaratıcı olmaya ihtiyaç duymaktayız. Aşağıda gösterilmekte olan tasarım hem yer hem de su tasarrufu açısında büyük avantajlıdır.

Günlük hayatımızda insanlar tabi ki evime su gelecek, bizim ülkemizde yeterince su var, bu benim sıkıntım değil gibi cümleler kurmaktadır. Evet bazı ülkeler için bu sistemler çaresizlik için çözümken mevcutta sıkıntısı olmayan ülkeler içinde ciddi bir önlem planıdır. Unutulmaması gereken şey tasarruf hiçbir zaman gereksiz yada önemsiz olamaz. Biz dünyayı tüketiyoruz fakat üremeye devam ediyoruz. Geleceği inşa mı edeceğiz yoksa kendi ellerimizle mi yok edeceğiz.

 

Burak YAŞAR

Burak YAŞAR

İş hayatına İspanyol bir seramik hammadde tedarikçisinde adım attım. Sonrasında aynı sektörde ki İtalyan bir başka firmada Türkiye temsilcisi olarak görev aldım ve bu süreçte İtalya da çalışma fırsatı buldum. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletine taşındım ve 4 yıl MEP ve Enerji Mühendisi olarak çalıştıktan sonra ülkeme geri dönüş yaptım.

Yorum

Leave a comment