Gaz Yakarak Soğutma Yapılabilir Mi?

  Facebookta Paylaş   Twitterda Paylaş  Linkedinde paylaş

Gaz Yakarak Soğutma Yapılabilir Mi?

Gaz Yakarak Soğutma Yapılabilir Mi?

Uzun yıllar HVAC sistemler elektrik kaynağı ile soğutma yaptılar ve kaynakların maliyetleri referans alınarak teknolojiler gelişti. Şuan Panasonic, Yanmar gibi firmalar bu sistemleri geliştirerek daha uygun enerji kaynakları ile daha verimli, çevre dostu sistemler geliştirdiler.

GHP Nedir?

Gaz Isı Pompası Sistemleri (GHP)

Doğrudan bir genleşme sistemidir. Gaz motoru, elektrikli motor yerine kompresörün tahrik kaynağı olarak kullanılır. Bu gaz motoru kompresör tahrikinin 2 avantajı vardır:

  1. Mevcut gaz motorundan atık ısı
  2. Gaz motoru sayesinde motor güç tüketimine gerek yoktur
GHP Sistemleri Nasıl Çalışır?

GHP ve EHP arasındaki fark

Gelişmiş VRF sistemleri, ürün yelpazelerinde daha fazla verimlilik ve performans sunar. Şimdi her zamankinden daha güçlü, 48 iç üniteye kadar bağlanabilen sistemler mevcut. İyileştirmeler arasında kısmi yük performansı, Miller çevrimli bir motorla daha az gaz tüketimi ve DC fan motorları kullanılarak daha az elektrik tüketimi sağlıyor.

GHP'nin Avantajları

Hızlı ve Güçlü Isıtma

Bir gaz motorundan gelen atık ısıyı kullandığından, ısıtma işletimi çok hızlı şekilde oluyor. Isıtılması hedeflenen alan neredeyse anında ısınabiliyor. Ayrıca çok az buz çözme çevrimi vardır, bu nedenle EHP sistemlerine kıyasla daha stabil bir sıcak hava akışı sağlayabiliyorlar.

Düşük güç tüketimi

Ayrıca, GHP sistemleri, sisteemde ki fanları veya diğer yardımcı cihazları çalıştırmak için başka bir elektrik kullanmaz, bu nedenle EHP sistemlerine kıyasla güç tüketimi çok düşüktür. Tabii ki, sıradan güç tüketimi de azalır, bu nedenle sıcaklığın sıklıkla dalgalandığı mevsimlerde güç tepe noktasını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Önemli ölçüde azaltılmış güç tüketimi


Özellikle yoğun dönemlerde bina içerisindeki güç yüklerini azaltır.

Çevre Dostu

GHP VRF sistemleri en düşük azot oksit emisyonuna sahiptir. GHP, NOx emisyonlarını her zaman en düşük seviyeye indirmek için hava yakıt oranı geri besleme kontrolünü kullanan yepyeni bir yalın yanma yanma sistemine sahiptir. 

 

Burak YAŞAR

Burak YAŞAR

İş hayatına İspanyol bir seramik hammadde tedarikçisinde adım attım. Sonrasında aynı sektörde ki İtalyan bir başka firmada Türkiye temsilcisi olarak görev aldım ve bu süreçte İtalya da çalışma fırsatı buldum. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletine taşındım ve 4 yıl MEP ve Enerji Mühendisi olarak çalıştıktan sonra ülkeme geri dönüş yaptım.

Yorum

Leave a comment