Havalandırma Filtreleri COVID-19' u Öldürüyor mu?

  Facebookta Paylaş   Twitterda Paylaş  Linkedinde paylaş

Havalandırma Filtreleri COVID-19' u Öldürüyor mu?

Havanalandırma Filtreleri COVID-19' u Öldürüyor mu?

Çoğumuz yaşamımızda en az bir kez sinüs ve boğaz enfeksiyonlarına neden olan türden korona virüslerden birine yakalanmışızdır.

Corona Virüsü nedir?

Bazı kaynaklar araştırıldığında corona virüsü şu şekilde tanımlanmaya çalışılmıştır; “Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir.” Yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda, SARS-CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok coronavirüs (koronavirüs) mevcuttur.

Önlem olarak uzmanlar bizlerin maske kullanarak soluğumuz havayı filtrelememizi tavsiye ediyor. Peki havalandırma sistemlerinin filtreleri havayı temizlemek daha doğrusu bu virüsü durdurmak için yeterli mi? Büyük havalandırma sistemleri soluduğumuz havayı birden fazla alana, odaya yada salona hızlı bir şekilde yayabiliyor. Örneğin, AVMler, hastaneler, hava alanları gibi yerlerde havalandırma sistemleri filtreleri yeterince verimli mi?

"Birçok kişi alerjilerle savaşmak için havalandırma sistemlerini etkili bir şekilde kullanır ve evinizde ki kokuları gidermek için harika bir iş çıkarır. Genel olarak, küf, polen ve evcil hayvan kepeği gibi büyük parçacıkları havadan temizlemek için harika bir iş çıkarırlar, ancak aynı zamanda sınırlamalarla da karşılaşırlar."

Örneğin standart bir HEPA filtresi, evinizde yüzen kötü şeylerin %99'unu yakalayabilir. Bu, genel olarak iç mekan hava kalitesini artırmak için harika bir haberdir ve sağlığımız için fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, COVID-19 ve diğerleri gibi virüsler, bakterilerden ve diğer kirleticilerden çok daha küçüktür, bu da ortadan kaldırılmasını çok daha zorlaştırır.

En azından şu bilinmeli ki bugünlerde bağışıklık sistemimizi mümkün olduğunca güçlendirmeli ve sağlığımızı korumalıyız. Unutmamız gereken en önemli şey bunun bir grip türevi olduğu ve her nekadar kötü haberler alınsada kendiliğinden iyileşen yaş grupları mevcut. Dikkat çeken nokta ise bu grubun çoğunluğunu bebekler ve çocuklar oluşturma yani yetişkinlere nazaran organları daha sağlıklı çalışan temiz kan taşıyan insanlar. Bu sebepten dolayı temiz hava her birimiz için büyük önem taşıyor.

Peki ya bizler evlerimizde neler yapabiliriz?

 

Koronavirüsün hava kaynaklı bir hastalık olduğuna inanıldığın dan, Amerikan Isıtma, Soğutma ve Klima Mühendisleri Derneği (ASHRAE) 2020 salgınıyla ilgili kaynakları yayınladı . Bu iç mekan hava kalitesi, apartmanlar, sağlık tesisleri ve daha fazlası için yönergeleri kapsayan bir kaynak.

Amerikada bazı hastanelerin hastaları korumak için protokolleri uygulamaya koymaya başladığını biliyoruz , peki bizler evlerimiz de neler yapabiliriz?  Bazı hava filtresi üreticileri tüketici sınıfı ürünlerini (özellikle HEPA filtreleri) COVID-19'a karşı test ediyor ve sonuçlar umut verici.

Bununla birlikte, akılda tutulması gereken bir şey, HEPA filtreleri virüsü yakalayabilse de, yok edemeyecektir. Bunun yerine, “virüs hayatta kaldığı sürece filtrenin içinde hayatta kalacaktır”. Bazı durumlarda, bu dokuz gün kadar sürebilir.

Ekstra dikkatli olmak isteyenler için havayı daha iyi temizleyebilen endüstriyel hava temizleyicileri mevcuttur. Koronavirüs gibi hastalıkların yayılmasını önlemede daha etkili olsalar da, daha yüksek bir fiyat etiketi ile gelme eğilimindedirler. Uzun vadede finansal yatırıma değip değmeyeceğini belirlemek için tüm faktörleri tartmanız gerekir.

HEPA filtre nasıl bulurum diye endişe etmeye gerek yok çünkü günlük hayatta devamlı karşımıza çıkan filtre türüdür.

Klimalarda, havalandırma sistemlerinde hatta elektrik süpürgesinde bu filtreleri görebilirsiniz.

Hepa (High Efficiency Particulate Arresting - Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı) filtre %85 ve üzerinde, 0,3 mikrona kadar havada bulunan partikülleri havadan arındırabilen filtrelerdir.%99,97 oranına sahip olan filtrelere True Hepa (Gerçek Hepa) filtre denir. Bu oranın biraz altında kalanlarına ise Hepa filtre denir. %99,99 oranına sahip olan filtrelere ise ULPA filtre denir.

   

Dünya Genelinde Alınan Diğer Önlemler Neler?

Haftaya paylaşacağım makalemde sizlerle bunu paylaşacağım.

HVAC Sistemler Sayı#2 Dünya da alınan havalandırma önlemleri neler?

 

 

Burak YAŞAR

Burak YAŞAR

İş hayatına İspanyol bir seramik hammadde tedarikçisinde adım attım. Sonrasında aynı sektörde ki İtalyan bir başka firmada Türkiye temsilcisi olarak görev aldım ve bu süreçte İtalya da çalışma fırsatı buldum. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletine taşındım ve 4 yıl MEP ve Enerji Mühendisi olarak çalıştıktan sonra ülkeme geri dönüş yaptım.

Yorum

Leave a comment