Karantina Odalarının Havalandırma Sistemleri

  Facebookta Paylaş   Twitterda Paylaş  Linkedinde paylaş

Karantina Odalarının Havalandırma Sistemleri

Karantina Odalarının Havalandırma Sistemleri

Karantina odalarında ki hava basıncı hasta bekleme koridorlarının basıncından daha düşük olmalı.

Birçok ilaca dirençli olan Tüberküloz hastalığı basınç dengesinin, hava değişim oranının, filtrelizasyonun ve havalandırma sistemlerinin tasarımının önemini artırdı (Rousseau ve Rhodes 1993). Sıcaklık ve nem değerleri hasta odaları için özellikle belirlenir.
Tasarımcı sağlık planlayıcıları ile yakın çalışmalı ve en uygun karantina odasını belirleyerek tasarlamalı. Daha eksiksiz kontrol sağlamak ve potansiyeli en aza indirmek için hava kilidi kullanılarak ayrı bir antre hastaların beklediği antrelerden gelecek enfeksiyonlara karşı izolasyonu sağlamaya çalışacak bir yaklaşım uygulanmalıdır. Havadaki enfeksiyon izolasyonunu sağlamaya yönelik dizayn yaklaşımlarını CDC (2005) de bulabilirsiniz. Eğer karantina odalarının egzos sistemleri bir başka binanın hava girişlerine yakınsa yada etkileceği düşünülüyorsa  her odanın egzozuna HEPA filtrelizasyonu kullanılmalıdır. Resim' de tipik bir karantina odası ve antre gösterilmektedir.

"Karantina odası havalandırması, hastanenin geri kalanını bulaşıcı hastalıklara karşı koruyacak şekildi dizayn edilmelidir"

Basınç farkı(DP) sensörü hasta odası ve koridor arasındaki fark basıncını ölçer. Eğer karantina hasta odası hava basıncı pozitif olursa koridorda alarm ışıkları personeli uyarmak için tetiklenir.

Bazı tesislerde değiştirilebilir izolasyon odaları (pozitif veya negatif basınç ile çalışacak şekilde ayarlanabilir). CDC (2005) ve FGI (2014a) bu yaklaşımı yasakladı ve uygulanmamasını şiddetle öneriyor. Bu yaklaşımın iki dezavantajı mevcut;
(1) Mekanik klapelerin bakımının zor olması ve gerekli basınçları doğru bir şekilde sağlamak için gerekli kontrollerin sağlanamaması ve
(2) Bir karantina odasını değiştirmek için gereken şey koruyucu izolasyon ve bulaşıcılığı için izolasyondur. Bunu bilen personele yanlış bir güvenlik duygusu uyandırır.
(2019 ASHRAE Handbook – HVAC Application 9.10
)

Karantina odası tasarımı

Hasta bekleme alanlarının tasarımı

Bulaşıcı  hastalıklar ve virüs laboratuvarları nasıl olmalı?

 

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim konuyu detaylandırmamız gerekirse hastanelerin aslında en riskli alanları laoratuvarlardır. Çünkü tüm şüpheli örnekler bu alanlarda muhafaza edilmektedir.

Hatta ve hatta bu alanlarda temiz hava ile temas edip bazı testler sonucunda açığa çıkan gazlar mevcuttur. Bu tür gazlar ve atıklar da güvenli şekilde uzaklaştırılmalı yada muhafaza edilmelidir.​​​​​​​

Bu laboratuvarlar, sadece büyük hastanelerde bulunur, özel tedaviler için gereklidir. Havada ki enfeksiyonun dışarı sızmasını önlemek için hava basıncının negatif olması gerekmektedir ve bu en az 6 ach veya temiz hava oranının yaklaşık olarak bu laboratuvarlar için davlumbaz egzoz hacmine eşit olacak şekilde dizayn edilmesi ile olabilir.

Çeker ocaklar veya güvenlik kabinleri, kullanılmadan önce sterilize edilmelidir. Sterilizasyon işleminden ultraviole ışık yardımıyla emin olunabilir.

Bu, egzoz sistemlerinde seri olarak yerleştirilen ve egzoz havasını 315 ° C'ye ısıtmak için tasarlanmış elektrikli veya gaz yakıtlı ısıtıcılar kullanılarak gerçek leştirilebilir. Egzozun sterilizas yonunun daha yaygın ve daha ucuz bir yöntemi, sistemde HEPA filtreleri kullanmaktır. (2019 ASHRAE Handbook – HVAC Application 9.12 )

   

Ultraviole Hava ve Yüzey Arıtma Sistemleri

Haftaya paylaşacağım makalemde sizlerle bunu paylaşacağım.

Ultraviole Sistemler Nasıl Kurulur, Çalıştırılır ve Denetlenir?

 

Burak YAŞAR

Burak YAŞAR

İş hayatına İspanyol bir seramik hammadde tedarikçisinde adım attım. Sonrasında aynı sektörde ki İtalyan bir başka firmada Türkiye temsilcisi olarak görev aldım ve bu süreçte İtalya da çalışma fırsatı buldum. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletine taşındım ve 4 yıl MEP ve Enerji Mühendisi olarak çalıştıktan sonra ülkeme geri dönüş yaptım.

Yorum

Leave a comment