Verimli Su Tüketimi

  Facebookta Paylaş   Twitterda Paylaş  Linkedinde paylaş

Verimli Su Tüketimi

Verimli Su Tüketimi

Dünyanın neredeyse tamamı sularla kaplı olmasına rağmen tatlı su kaynakları gezegen üzerindeki su kaynaklarının sadece %2,5’ini oluşturur.

DSİ’nin verilerine göre Türkiye’de yıllık kişi başına düşen su miktarı yaklaşık 1519 m3. Bu miktar ile de Türkiye, su kıtlığı çeken ülkeler kategorisinde yer alıyor. Ancak, TÜİK’in 2030 yılı için 100 milyonluk nüfus tahmini göz önünde bulundurulduğunda, mevcut su miktarı ve tüketimi sabit kaldığında kişi başı kullanımın 1120 m3/yıl civarında olacağı öngörülüyor. Su kaynakları, evsel, endüstriyel ve tarımsal atıklarla her geçen gün daha da kirlenmektedir. TÜİK’in Belediye Atıksu Göstergeleri’nin 2016 yılına ilişkin bültenine göre, Türkiye’deki 1.397 belediyeden sadece 591’inin atık su arıtma tesisi bulunmaktadır. Kirlenen su kaynakları yalnız biyolojik çeşitliliği değil, aynı zamanda geçim kaynakları suya bağlı olan çok sayıda insanı da doğrudan etkilemektedir. Belediye içerisinde yaşayan nüfusta atıksu arıtma tesisi ile hizmet verilen nüfusun oranı ise %74,8.

"Su kaynaklarının devamlığı gıda ve enerji güvencesi, ekonomik büyüme, iklim değişikliğiyle mücadele veya biyolojik çeşitlilik kaybının önlenmesi gibi birçok konunun temelini oluşturur."

Yıllık su tüketimi 54 milyar metreküp olan ülkemizde, bu suyun 40 milyar metreküpü (%74) sulama, 7 milyar metreküpü (%13) içme-kullanma, 7 milyar metreküpü ise(%13) sanayi suyu ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılıyor. Fakat, 2017 yılında FAO nun raporuna göre Türkiye 1 hektardan 15 ton elma alabilirken İtalya ve Hollanda 45 ton, Türkiye 1 hektardan 2.4 ton buğday hasat edebilirken, Hollanda 9.2, Almanya ise 8.5 ton hasat yapabilmektedir. Hollandanın tarım alanlarına bakıldığına Türkiye’ dekinin sadece yüzde 4’ ü kadar tarım alanına sahip bir ülke ve tarım için su tüketimleri bizimkinden az fakat teknolojileri gelişmiş durumda bu sayede suyu ve toprağı en verimli şekilde kullanarak çoğu ülkeden daha fazla hasat toplayıp ihrac edebiliyor ve bunu sadece Konya şehrimiz büyüklüğünde bir ülke başarıyor. Belki biz halk tarım için birşeyler yapamayız fakat bizlerde kendi hayat düzenimizde bazı önlemler alarak bizim çiftcimizinde o günleri görebilmesi için zaman ve su kaynağı yaratabiliriz.

Peki ya bizler evlerimizde neler yapabiliriz?

Dünyada su için kullanılan graywater, blackwater…vs. gibi terimler mevcuttur. Peki bu terimler neyi ifade ediyor. Basitce anlatmak gerekirse graywater yani gri su lavabolarımızdan, banyomuzdan gelen suyu ifade eder, yani tam olarak kirlenmemiş sudur.

Blackwater yani siyah su dediğimiz su ise tuvaletleri mizden gelen sulardır ve tekrar kullanılması hedeflenmez.

Peki biz neden gri suyumuzu siyah su haline getirmeden siyah su ile karışmasına izin veriyoruz.

Mimari yapılarda genellikle klozetler ve lavabolar yan yana olacak şekilde tasarlanır. Bunun dünya çapında da kabul görmüş kuralları mevcuttur (PHCC, IPC…vs.).  Lavabolarımızdan akan suyun klozet sifon sistemlerimize dolarak 5 litrelik hacmi gri su ile doldurulması sağlanırsa her sifonda 5 litrelik temiz suyumuzu korumuş oluruz. Düşünsenize bir çekirdek aile yaklaşık olarak 5 ton suyu her ay sırf sifon sistemlerimizde kullanıyoruz. 5-6 dakikalık bir duş alımda yaklaşık olarak 55 litre su harcıyoruz. Lavabolarda yaklaşık olarak 50 litre su harcıyoruz yani 10 sefer sifon basmada harcayabileceğimiz su miktarı kadar suyu israf ediyoruz. Peki ya biz bu suyu sifonlarda kullansak su tüketimimizi ne kadar düşürebiliriz.

Tahmini olarak ayda 5 ton su bir daiereden kazanılacak olan su miktarı ve Türkiyede 38,4 milyon daire bulunmakta. Hesap yapmak sizce gereklimi? Korkunç bir rakamın ortaya çıktığını kabul etmeliyiz. Tabi hala okumaya devam ediyor korkup kaçmadıysanız sizler hesaplayıp daha önce belirttiğim tarım için gerekli olan su miktarı ile kıyaslayabilirsiniz.

   

Peki böyle bir sistem nasıl dizayn edilir?

Haftaya paylaşacağım makalemde sizlerle bunu paylaşacağım.

Su Tasarrufu Sayı#2 Su Tasarruf Sistemlerinin Tasarımı Nasıl Yapılır?


 

 

 

Burak YAŞAR

Burak YAŞAR

İş hayatına İspanyol bir seramik hammadde tedarikçisinde adım attım. Sonrasında aynı sektörde ki İtalyan bir başka firmada Türkiye temsilcisi olarak görev aldım ve bu süreçte İtalya da çalışma fırsatı buldum. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletine taşındım ve 4 yıl MEP ve Enerji Mühendisi olarak çalıştıktan sonra ülkeme geri dönüş yaptım.

Yorum

Leave a comment